Tinkama apranga
-
Renkitės šviesiais drabužiais.
-
Viršutinė aprangos dalis rekomenduojama ilgomis rankovėmis prigludusiomis prie riešo,
-
Vaikams uždėkite kepurę, užmaukite kojines, kelnes, kad liktų kuo mažiau nuogo kūno,
-
Veiksmingas patarimas yra auti vaiką ilgaauliais botais arba sukišti kelnes į kojines – taip erkės neturės galimybių įsisiurbti.
Patarimai grįžus namo:
-
Grįžus iš pasivaikščiojimo parke ar miške apžiūrėkite savo ir vaikų kūnus, gerai patikrinkite ar nėra erkių. Erkės mėgsta įsisiurbti į švelnesnės odos vietas, todėl kol jos atranda tinkama vietą, gali praeiti net valanda.
-
Visus drabužius – iškratykite.
Aplinka
-
Pasirūpinkite apsauga nuo erkių šunims ir katėms.
-
Venkite pamiškių ir aukštos žolės. Aktyvi erkė aukos dažniausiai tyko ant žolės stiebelio (apie 10-20 cm aukščiau nuo žemės paviršiaus). Jos renkasi drėgnas vietoves ir prieblandą, todėl dažniau aptinkamos tankiame lapuočių miško jaunuolyne, proskynose, krūmuose, aukštoje žolėje, ten kur jos lengvai randa laukinių gyvūnų, nuolatinių jų maitintojų (ežių, pelių) ir paukščių.
-
Gyvenamojoje ir poilsio aplinkoje išnaikinkite menkaverčius krūmus, reguliariai pjaukite žolę.
Kaip teisingai naudoti repelentus nuo vabzdžių?
-
Griežtai laikytis gamintojo nurodymų etiketėje.
-
Repelentu padengti atviras kūno vietas. Nenaudoti repelento po rūbais.
-
Pernelyg gausus repelento panaudojimas neužtikrina didesnės apsaugos.
-
Nenaudoti repelento tose kūno vietose, kuriose yra odos pakenkimų (įpjovimų, žaizdų, oda yra sudirgusi).
-
Sugrįžus į patalpas, odą nusiplauti prausimosi priemonėmis.
-
Nepurkšti produkto (aerozolio) uždaroje patalpoje.
-
Nepurkšti produkto (aerozolio) tiesiai ant veido. Nupurkšti produktu delnus ir jais tepti veidą, saugoti akis ir burną.
-
Atkreipti dėmesį, ar nėra pasibaigęs repelento naudojimo laikas.
Ar galima repelentus naudoti vaikų apsaugai?
Produktai gali turėti skirtingų amžiaus apribojimų jų panaudojimui, todėl būtina skaityti informacinį gamintojo aprašą.
-
Naudodami repelentus vaikų apsaugai, pirmiausiai produktu ištrinkite savo rankas ir tik po to jomis įtrinkite vaiko odą. Saugokite akis ir burną.
-
Netrinkite repelentu vaiko rankų, nes jis gali jomis liesti burną.
-
Neleiskite vaikams naudotis repelentu savarankiškai, leiskite tai daryti tik suaugusiesiems.
-
Saugokite repelentus vaikams neprieinamojoje vietoje.
Ką daryti, jei erkė vis dėlto įsisiurbė?
-
Pastebėjus įsisiurbusią erkę, reikia kuo skubiau ją ištraukti, nenaudojant jokių aliejų ar tepalų. Pincetu sučiupkite erkę kuo arčiau odos, už galvutės, nespausdami pilvelio. Traukdami pincetu erkės nesukiokite į visas puses, o traukite atgal staigiu judesiu.
-
Po procedūros įkandimo vietą būtinai dezinfekuokite.
Kokių kvapų nemėgsta erkės?
Pasidaryti erkes atbaidančių priemonių galima ir patiems – tereikia žinoti, kokių kvapų jos nemėgsta labiausiai.
-
Arbatmedžio aliejaus kvapo nemėgsta ne tik uodai, bet ir erkės. Išbandykite: 10 eterinio arbatmedžių aliejaus lašų sumaišykite su 50 ml vandens ir supilkite į purškiamą flakoną. Gerai suplakite ir apipurkškite atviras kūno vietas bei drabužius.
-
Padeda ir actas. Į butelį įpilkite 1 dalį acto, 1 dalį vandens, į lašinkite 10 lašų eterinio eukaliptų ar pipirmėčių aliejaus. Apsipurkškite tokiu mišiniu kas kelias valandas.
-
Erkės negali pakęsti česnakų kvapo, todėl galite šį produktą drąsiai traukti į savo valgiaraštį arba patepti atviras kūno vietas česnakų sultimis (įsitikinkite, kad oda nėra jautri).
-
Ajurvedos medicinoje neretai naudojamas nimbamedžio aliejus – jis taip pat apsaugo nuo erkių. Sumaišykite 5–10 jo lašų su puodeliu vandens ir ištepkite atviras kūno vietas.
Nedideliame buteliuke sumaišykite 4 šaukštus migdolų aliejaus ir 10 eterinio snapučių aliejaus lašų. Gerai suplakite ir turėsite puikią apsaugą nuo pavojingųjų erkių. Snapučių eterinį aliejų galite pakeisti levandų arba sumaišyti abu aliejus. Tuomet lašinkite kiekvieno po 5 lašus.
-
Sumaišykite 1 puodelį vandens, ½ puodelio obuolių acto, įlašinkite 6–10 eterinio snapučių arba levandų aliejaus lašų. Gautu skysčiu tepkite atviras kūno vietas.
-
Erkės taip pat labai nemėgsta ir citrusinių vaisių kvapo. Užvirinkite 2 puodelius vandens ir supjaustykite 2 pasirinktus citrusinius vaisius: citrinas, žaliąsias citrinas, apelsinus ar greipfrutus. Tiesa, geriau rinktis žaliąsias arba geltonąsias citrinas, nes jų kvapas yra aitresnis. Pavirinkite citrusinius vaisius apie valandą ir, praėjus nurodytam laikui, išgriebkite, o nuovirą perkoškite bei supilkite į butelį. Galite naudoti visai šeimai, gyvūnams, pievelei.
SVARBU! Jei pirmą kartą naudosite priemones su eteriniais aliejais, pastebėkite savo kūno reakcijas – ar neatsirado perštėjimas, paraudimas, patinimas, gerklės kutenimas, sloga, akių ašarojimas ir pan. Jei atsirado bent vienas iš nurodytų simptomų, priemonės nenaudokite.
Parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Kristina Mockuvienė, kristina.mockuviene@vvsb.lt